Rares luat de doua ori pe zi timp de 5 zile câte o lingurita a câte 15 ml de sirop de tuse . Ce cantitate de sirop a rămas în sticla știind ca acestea a avut capacitatea de 20 cl.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
76
20 cl = 200 ml
Aflam cati ml de sirop a luat in cele 5 zile
15×2×5= 150 ml
Aflam cati ml de sirop a mai ramas in sticla
200 - 150 = 50 ml
Aflam cati ml de sirop a luat in cele 5 zile
15×2×5= 150 ml
Aflam cati ml de sirop a mai ramas in sticla
200 - 150 = 50 ml
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Latina,
9 ani în urmă