Matematică, întrebare adresată de tinelachira, 9 ani în urmă

Rezolva in doua moduri. Două caiete si trei pixuri costă 17 lei, iar trei caiete si doua pixuri de acelasi fel costa 13 lei. Cat costa 7 caiete si opt pixuri?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de cocirmariadenis
9

Metoda comparatiei  ( primul mod )

2 caiete ...........   3 pixuri ........  17 lei

3 caiete ...........  2 pixuri  ........  13 lei

____________________________ adun relatiile

5 caiete .............. 5 pixuri .........  30 lei   l   :   5

___________________________________

1 caiet ...............    1 pix  .............    6 lei    l  x 2

2 caiete ...........   3 pixuri ...... ..   17 lei

_______________________________

2 caiete ...........   3 pixuri ........  17 lei

2 caiete ...........   2 pixuri .........  12 lei

______________________________  scad relatiile

/                         1 pix  costa  5 lei

_________________________________________

7 caiete ................ 8 pixuri ........... 7 × 6 lei + 5 lei = 47 lei

_________________________________________________________

al doilea mod de rezolvare

2 caiete ...........   3 pixuri ........  17 lei  l  x 3

3 caiete ...........  2 pixuri  ........  13 lei   l  x 2

_________________________________ egalizez nr. caiete

6 caiete ............  9 pixuri ......... 51 lei

6 caiete ............  4 pixuri ...........26 lei

____________________________ scad relatiile

/                           5 pixuri costa 25 lei

25 lei : 5 = 5 lei costa un pix

Din relatia:  3 caiete ...........  2 pixuri  ........  13 lei, aflam pretul caietelor

13 lei - 2 x 5 lei = 3 lei costa 3 caiete

3 lei : 3 = 1 leu costa un caiet

7 caiete ......... 8 pixuri = 7 × 1 leu + 8 × 5 lei = 47 lei

Alte întrebări interesante