Rezolva in doua moduri. Două caiete si trei pixuri costă 17 lei, iar trei caiete si doua pixuri de acelasi fel costa 13 lei. Cat costa 7 caiete si opt pixuri?
Răspunsuri la întrebare
Metoda comparatiei ( primul mod )
2 caiete ........... 3 pixuri ........ 17 lei
3 caiete ........... 2 pixuri ........ 13 lei
____________________________ adun relatiile
5 caiete .............. 5 pixuri ......... 30 lei l : 5
___________________________________
1 caiet ............... 1 pix ............. 6 lei l x 2
2 caiete ........... 3 pixuri ...... .. 17 lei
_______________________________
2 caiete ........... 3 pixuri ........ 17 lei
2 caiete ........... 2 pixuri ......... 12 lei
______________________________ scad relatiile
/ 1 pix costa 5 lei
_________________________________________
7 caiete ................ 8 pixuri ........... 7 × 6 lei + 5 lei = 47 lei
_________________________________________________________
al doilea mod de rezolvare
2 caiete ........... 3 pixuri ........ 17 lei l x 3
3 caiete ........... 2 pixuri ........ 13 lei l x 2
_________________________________ egalizez nr. caiete
6 caiete ............ 9 pixuri ......... 51 lei
6 caiete ............ 4 pixuri ...........26 lei
____________________________ scad relatiile
/ 5 pixuri costa 25 lei
25 lei : 5 = 5 lei costa un pix
Din relatia: 3 caiete ........... 2 pixuri ........ 13 lei, aflam pretul caietelor
13 lei - 2 x 5 lei = 3 lei costa 3 caiete
3 lei : 3 = 1 leu costa un caiet
7 caiete ......... 8 pixuri = 7 × 1 leu + 8 × 5 lei = 47 lei