Rezolvă problema:
Calculează masa și volumul Oxidului de carbon (IV)(CO2) care poate fi obținut din 10g de carbonat de calciu în urma reacției cu acidul clorhidric.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație:
CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + CO2 + H2O
M CaCO3 = 100 g/mol
n = 10 : 100 = 0,1 moli CaCO3
1 mol CaCO3......................1 mol CO2
0,1 moli CaCO3.................x = 0,1 moli CO2
M CO2 = 44 g/mol
m = 44*0,1 = 4,4 g CO2
V = 22,4*0,1 = 2,24 l CO2
Alte întrebări interesante
Informatică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă