Matematică, întrebare adresată de ana1443, 9 ani în urmă

Rezolva problema prin metoda comparatiei și afla prețul unui kg de pere,mere și prune. Urgent!!! Pentru maine la tema

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de cocirmariadenis
1
3 kg de mere ..........3 kg pere..........5 kg prune .........20 lei  relatia (1)
6 kg de mere ..........4 kg pere..........2 kg prune .........26 lei      (2)
6 kg de mere...........7 kg pere..........7 kg prune .........40 lei      (3) 
________________________________________________________

→ scad din relatia (3) relatia (2) 

3 kg pere ................5 kg prune .............40 lei - 26 lei = 14 lei  ( 4) 
____________________________________________________________

3 kg de mere ..........3 kg pere..........5 kg prune .........20 lei  → le scad
                                3 kg pere .........5 kg prune ........ 14 lei  
_____________________________________________________

3 kg de mere costa : 20 lei - 14 lei = 6 lei 

6 : 3 = 2 lei costa 1 kg de mere 

3 kg de mere ..........3 kg pere..........5 kg prune .........20 lei 
6 kg de mere ..........4 kg pere..........2 kg prune .........26 lei  

3 kg pere..........5 kg prune .........20 lei - 3 × 2 lei = 14 lei 
.4 kg pere..........2 kg prune ........26 lei - 6 × 2 lei = 14 lei 
________________________________________________
→ egalizez numarul kg de pere 
3 kg pere..........5 kg prune .........14 lei  → inmultesc cu 4 
4 kg pere..........2 kg prune .........14 lei  → inmultesc cu 3 
_________________________________________________

12 kg pere........20 kg prune.........56 lei  → le scad
12 kg pere..........6 kg prune.........42 lei 
__________________________________________
    /                14 kg prune = 14 lei 

14 : 14 = 1 leu  costa 1 kg de prune 

3 kg de mere ..........3 kg pere..........5 kg prune .........20 lei

20 lei - 3 × 2 lei - 5 × 1 leu = 20 lei - 6 lei - 5 lei = 9 lei costa 3 kg de pere 

9 : 3 = 3 lei costa 1 kg de pere 
Alte întrebări interesante