Rezolvati problema: Forța F=368 acționeaza asupra unui punct dezvoltand P=10CP.Ce distanța a parcurs punctul material in ∆t=15min.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
10CP = 736 W × 10 = 7360 W
P= F·V; 7360W = 368N · V
V = 7360W : 368N = 20m/s . In 15 min = 900s va parcurge S = V·t
S = 20m/s × 900s = 1800m = 1,8km.
P= F·V; 7360W = 368N · V
V = 7360W : 368N = 20m/s . In 15 min = 900s va parcurge S = V·t
S = 20m/s × 900s = 1800m = 1,8km.
Infinitiv:
multumesc
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Ed. tehnologică,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă