Rezolvați următoarele probleme dacă 4 kg de mere costă 8 RON atunci calculați cât costă 7 kg de mere de același fel
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
Raspuns:
14 lei
Explicatie pas cu pas:
4 kg de mere............8 lei
7 kg de mere............x lei
1.Cât costă un kg de mere?
8:4=2 lei
2.Cât costă 7 kg de mere?
7×2=14 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă