Matematică, întrebare adresată de Enya136, 9 ani în urmă

S-au vândut 9 lăzi cu mere și 10 lăzi cu pere. O ladă cu mere cântărește 50 kg, iar una cu pere cu 5 kg mai puțin. Câte kg de fructe s-au vândut?Câţi lei s-au încasat în total, dacă un kilogram de mere costă 3 lei, iar un kg de pere 6 lei?
Dau coroniță cui răspunde :)

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de 12345pushok
4
50*9=450kg mere   50-5=45kg chintareste o lada cu pere   10*45=450kg de pere  450+450=900kg mere si pere s-au vindut  450*3+450*6=4050lei s-au incasat
Alte întrebări interesante