Sa se afle concentratia molara a 5l sol HCL in care sunt dizolvate 0,5 moli acid.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
CM=md/M×Vs
MHCl=AH+ACl=1+35,5=36,5g
CM=0,5/36,5×5= calculează
MHCl=AH+ACl=1+35,5=36,5g
CM=0,5/36,5×5= calculează
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Ed. tehnologică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă