Sa se afle pretul unui kg de mere si a unui kg de pere daca 3 kg de mere si 7 kg de pere costa 74.000 lei iar 4 kg de mere si 2 kg de pere costa 40.000.
ctinamaria31xxx:
ai facut sisteme?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Fie pretul unui kg de mere m si pretul unui kg de pere p
4*m+2*p=40.000 ⇒ daca impartim la 2 obt
2m+p=20.000 (1)
3m+7p=74.000 ⇒ inmultesc cu 7 prima ec si obt
14m+7p=140.000
Le scad si obt
11m=140.000-74.000=66.000 ⇒ m=66.000:11=6.000 lei
inlocuiesc in (1) si obt 2*6.000+p=20.000 ⇒ p=20.000-12.000=8.000
4*m+2*p=40.000 ⇒ daca impartim la 2 obt
2m+p=20.000 (1)
3m+7p=74.000 ⇒ inmultesc cu 7 prima ec si obt
14m+7p=140.000
Le scad si obt
11m=140.000-74.000=66.000 ⇒ m=66.000:11=6.000 lei
inlocuiesc in (1) si obt 2*6.000+p=20.000 ⇒ p=20.000-12.000=8.000
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă