Matematică, întrebare adresată de angi4085, 9 ani în urmă

sa se afle prețul unui kg de mere și a unui kg de pere dacă 3 kgde mere și 7 kg de pere costa 37 de lei și 4 kg de mere și 2 de pere costa 20 de lei​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de carmentofan
61

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

3 kg mere ........ 7 kg pere ........ 37 lei  (x 4)

4 kg mere ......... 2 kg pere ....... 20 lei (x 3)

12 kg mere ....... 28 kg pere ........ 148 lei

12 kg mere ........ 6 kg pere ............ 60 lei

28 - 6 = 22 kg pere si costa 148 - 60 = 88 lei

88 : 22 = 4 lei costa 1 kg pere

4 kg mere costa 20 - 2 x 4 = 20 - 8 = 12 lei

1 kg mere costa 12 : 4 = 3 lei

Alte întrebări interesante