Sa se afle suma numerelor care impartite la 43 dau catul 15 si restul numar par.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
a : 43 = 15 rest 0
a = 15 × 43 + 0
a = 645 + 0
a = 645
a : 43 = 15 rest 2
a = 15 × 43 + 2
a = 645 + 2
a = 647
a : 43 = 15 rest 4
a = 15 × 43 + 4
a = 645 + 4
a = 649
a : 43 = 15 rest 6
a = 15 × 43 + 6
a = 645 + 6
a = 651
a : 43 = 15 rest 8
a = 15 × 43 + 8
a = 645 + 8
a = 653
a : 43 = 15 rest 10
a = 15 × 43 + 10
a = 645 + 10
a = 655
a : 43 = 15 rest 12
a = 15 × 43 + 12
a = 645 + 12
a = 657
a : 43 = 15 rest 14
a = 15 × 43 + 14
a = 645 + 14
a = 659
645 +647 +649 +651 +653 +655 +657 +659=
5 216 (suma)
a = 15 × 43 + 0
a = 645 + 0
a = 645
a : 43 = 15 rest 2
a = 15 × 43 + 2
a = 645 + 2
a = 647
a : 43 = 15 rest 4
a = 15 × 43 + 4
a = 645 + 4
a = 649
a : 43 = 15 rest 6
a = 15 × 43 + 6
a = 645 + 6
a = 651
a : 43 = 15 rest 8
a = 15 × 43 + 8
a = 645 + 8
a = 653
a : 43 = 15 rest 10
a = 15 × 43 + 10
a = 645 + 10
a = 655
a : 43 = 15 rest 12
a = 15 × 43 + 12
a = 645 + 12
a = 657
a : 43 = 15 rest 14
a = 15 × 43 + 14
a = 645 + 14
a = 659
645 +647 +649 +651 +653 +655 +657 +659=
5 216 (suma)
Răspuns de
1
a:43=15,rest 0 => a=43*15+0=645+0=645
b:43=15 rest 2 => b=43*15+2=645+2=647
c:43=15 rest 4 => c=43*15+4=645+4=649
d:43=15 rest 6 => d=43*15+6=645+6=651
e:43=15 rest 8 => e=43*15+8=645+8=653
f:43=15 rest 10 => f=43*15+10=645+10=655
g:43=15 rest 12 => g=43*15+12=645+12=657
h:43=15 rest 14 => h=43*15+14=645+14=659
i:43=15 rest 16 =>i=43*15+16=645+16=661
Am notat numerele care respecta cerinta cu litere din alfabet.
Cum r<i (rest<impartitor) => 0;2;4;6;810;12;14<15 si 16>15 vom lua doar numerele a,b,c,d,e,f,g si h.
Acum le facem suma :
a+b+c+d+e+f+g+h=
=645+647+649+651+653+655+657+659=
=5216
SPER CA TE-AM AJUTAT!
b:43=15 rest 2 => b=43*15+2=645+2=647
c:43=15 rest 4 => c=43*15+4=645+4=649
d:43=15 rest 6 => d=43*15+6=645+6=651
e:43=15 rest 8 => e=43*15+8=645+8=653
f:43=15 rest 10 => f=43*15+10=645+10=655
g:43=15 rest 12 => g=43*15+12=645+12=657
h:43=15 rest 14 => h=43*15+14=645+14=659
i:43=15 rest 16 =>i=43*15+16=645+16=661
Am notat numerele care respecta cerinta cu litere din alfabet.
Cum r<i (rest<impartitor) => 0;2;4;6;810;12;14<15 si 16>15 vom lua doar numerele a,b,c,d,e,f,g si h.
Acum le facem suma :
a+b+c+d+e+f+g+h=
=645+647+649+651+653+655+657+659=
=5216
SPER CA TE-AM AJUTAT!
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă