Chimie, întrebare adresată de ioniioni, 9 ani în urmă

Sa se calculeze cantitatea de apa necesara pentru a se forma : a)250 g solutie de concentrație 10 la sută b) 500 g solutie de concentrație 40 la sută va rog dau coroana

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de cristinapopa201
17
a) ms=250g          
C=10%        
b) ms=500g
C=40%
------------------
md=?
mapa=?



a)   C=md/ms *100=> 10/100=md/250=>10*250/100=>md=25g
ms=md+mapa
250=25+mapa
mapa=250-25
mapa=225g

b) C=md/ms*100=> 40/100=md/500=>40*500/100=> md=200g
ms=md+mapa
500=200+mapa
mapa=500-200
mapa=300g

Asa facem noi la ore daca asa faceti si voi sper sa iti fie de ajutor

          

ioniioni: mersi eu nu am stiut ca am fost bolnavă si mi a dat colegii tema si nu am inteles ms mult. iti dau coroana
cristinapopa201: Cu placere ma bucur ca am putut sa te ajut
sebastianvasili: dar de unde 10/100?? :)
Alte întrebări interesante