Matematică, întrebare adresată de yza37, 9 ani în urmă

sa se calculeze cat costa 1kg de mere si cat costa unul de struguri stiind ca 30kg de mere si 20kg de struguri costa 230lei,iar 20de kg si 40kg de struguri costa impreuna 340 de lei?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ordodimaria
8

30M +20S =230 l *2

20M+40S =340

60M+40S =460 l -

20M+40S =340

--------------------------------

40M    /      =120

M =3 lei

30*3 +20S =230

90 +20S =230

20S =230-90 =140

S = 7 lei

Răspuns de 102533
6

30 kg de mere + 20kg de struguri =230 lei  I x2

20 kg de mere + 40kg de struguri =340 lei =>

60kg de mere + 40kg de struguri =460lei  (1)

20 kg de mere + 40kg de struguri =340 lei  (2)

(1)-(2)  = >

40kg de mere  =460lei - 340 lei = 120 lei

1 kg mere = 120 : 40 = 3 lei

20kgx3lei +40kg struguri =  340 lei

40 kg struguri =  340 lei - 60 lei = 280 lei

1 kg  struguri =280:40=7 lei


Alte întrebări interesante