sa se calculeze cat costa 1kg de mere si cat costa unul de struguri stiind ca 30kg de mere si 20kg de struguri costa 230lei,iar 20de kg si 40kg de struguri costa impreuna 340 de lei?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
8
30M +20S =230 l *2
20M+40S =340
60M+40S =460 l -
20M+40S =340
--------------------------------
40M / =120
M =3 lei
30*3 +20S =230
90 +20S =230
20S =230-90 =140
S = 7 lei
Răspuns de
6
30 kg de mere + 20kg de struguri =230 lei I x2
20 kg de mere + 40kg de struguri =340 lei =>
60kg de mere + 40kg de struguri =460lei (1)
20 kg de mere + 40kg de struguri =340 lei (2)
(1)-(2) = >
40kg de mere =460lei - 340 lei = 120 lei
1 kg mere = 120 : 40 = 3 lei
20kgx3lei +40kg struguri = 340 lei
40 kg struguri = 340 lei - 60 lei = 280 lei
1 kg struguri =280:40=7 lei
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă