sa se calculeze densitatea unui corp de forma unui cub cu latura de 10 dm ce cântărește 2000 de kg
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
ρ- densitatea corpului
m (masa corpului)=2000kg
l=10dm(latura cubului)
V-volumul corpului(cub)
V=l³=10³dm=1000dm³=1m³
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă