Sa se calculeze masa de Ca(OH)2 dintr-o solutie de var stins care a fost neutralizata cu 500g solutie HNO3 12,6%.Urgent!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
CAlculez masa de acid din solutie:
c= mdx100/ms---> 12,6/100= md/500--> md=63g acid
Ecuatia reactiei:
2 mol 1mol
Ca (OH)2 + 2HNO3= Ca(NO3)2 + 2H2O
M,HNO3= (1gH+14gN+3x16gO)/mol= 63g/mol
M, azotat de calciu= ( 40gCa+ 2x14gN+6x16gO)/mol= 164g/mol
Revin la ecuatie: 2molx63gacid................164 sare
63g acid.........................m= calculeaza !!!!.
c= mdx100/ms---> 12,6/100= md/500--> md=63g acid
Ecuatia reactiei:
2 mol 1mol
Ca (OH)2 + 2HNO3= Ca(NO3)2 + 2H2O
M,HNO3= (1gH+14gN+3x16gO)/mol= 63g/mol
M, azotat de calciu= ( 40gCa+ 2x14gN+6x16gO)/mol= 164g/mol
Revin la ecuatie: 2molx63gacid................164 sare
63g acid.........................m= calculeaza !!!!.
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă