Să se calculeze viteza de propagare a sunetului stiind ca o pocnitura produsă la 1,02 km depărtare s-a auzit după 3 secunde .Presupune că sunetul se propaga în linie dreaptă
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
v=d/t =1,02km/3=1020m/3=340 m/s
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă