sa se calculeze viteza unui mobil esprimata in m pe s si km pe h care parcurge 2 km in 40 s pls repede
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
d=2km=2000m
t=40s
v= d/t = 2000m/40s = 50m/s = 180km/h
AlexHDR:
dar cum ai facut si in km ca nu inteleg cum tia dat 180 km
Răspuns de
1
Răspuns: 50 m/s = 180 km/h
Explicație:
viteza = distanta / timp
distanta = 2 km = 2000 m
timp = 40 secunde
viteza = 2000 m / 40 s = 50 m/s
Daca un mobil parcurge 50 metri intr-o secunda, intr-o ora va parcurge de 3600 de ori mai mult ( o ora are 3 600 secunde)
50 x 3 600 = 180 000 m = 180 km
rezulta ca viteza v = 180 km/h
daca ai citit si inteles asta, poti folosi un calcul simplu :
valoarea in metri / secunda o inmultesti cu 3,6 si afli rezultatul direct in km / s
50 m/s = 50 x 3,6 = 180 km/s
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă