Chimie, întrebare adresată de adrianbobica, 9 ani în urmă

Sa se calculeze volumul de aer necesar arderii a 2 moli de metanol

Va rog! 

Sa fie Explicat MS

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de bunicaluiandrei
2
CH4O + 3/2 O2 = CO2 + 2H2O
nO2 = 3/2 ·n metanol = 1,5·2 = 3moli    V O2 = 3·22,4 = 67,2 l 
V aer = 5·V O2 = 67,2·5 = 336 l 

adrianbobica: Multumesc Mult !!!!
adrianbobica: Dar de unde 5 si 1,5 ???
bunicaluiandrei: V aer = 5V O2 3/2 = 1,5
Alte întrebări interesante