sa se calculeze volumul de apa in ml care trebuie adaugat peste 500 ml solutie 0,2 M pentru a obtine o solutie diluata de concentratie 0,125 M
Am nevoie de rezolvare cu tot cu explicatii. Multumesc
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
aplicam regula dreptunghiului
c1 = 0,2 M ............................ 0,125-0 = 0,125 parti sol. c1
c.final = 0,125 M
c2 = 0 (este apa) ................ 0,2-0,125 = 0,075 parti apa
----------------------------------------------------------------------------
total parti sol. finala = 0,125+0,075 = 0,2
0,2 parti sol finala ....... 0,075 parti apa ... 0,125 parti c1
V apa .................. 500 ml sol c1
=> V = 300 mL apa
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă