Sa se calculeze volumul hidrogenului care se degaja la interactiunea a 6,9 g de sodiu metalic cu 16 g de metanol absolut (fara apa)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
13
-CALCULEZ moli Na si moli metanol:
n= 6,9g/23g/mol= 0,3molNa
n=16g/(12gC+4gH+16gO)/mol= 16g/32g/mol= 0,5mol
-ecuatia reactiei
1mol 1mol 1mol 0,5mol
Na + CH3OH--->CH3ONa +1/2H2
0,3........0,3...................................0,3/2; raman 0,2mol metanol nereactionat
V=0,15molx22,4l/mol = calculeaza !!!!!
n= 6,9g/23g/mol= 0,3molNa
n=16g/(12gC+4gH+16gO)/mol= 16g/32g/mol= 0,5mol
-ecuatia reactiei
1mol 1mol 1mol 0,5mol
Na + CH3OH--->CH3ONa +1/2H2
0,3........0,3...................................0,3/2; raman 0,2mol metanol nereactionat
V=0,15molx22,4l/mol = calculeaza !!!!!
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă