Salut. Ma puteti ajuta cu 3 probleme la chimie. Multumesc. Cred ca daca ma ajuta cineva cu rezolvarile astea si le inteleg, ma voi descurca cu celelalte.
Problema 1: In ce volum de apa se dizolva 10 moli de NaOH pentru a se obtine o solutie NaOH 14% cu densitatea p=1,159 g/cm3.
Problema2: Ce volum de solutie de NH3 10% (p=0,960 g/cm3) se poate obtine din diluarea a 500 cm3 solutie NH3 20% (p=0,898g/cm3)? Ce cantitate de apa trebuie folosita la diluare?
Problema 3: O solutie KOH este amestecata cu 800 g solutie KOH 50% si se obtin 1,5 L solutie KOH 25% (p=1,358g/cm3). Ce cantitate de solutie initiala se foloseste si ce concentratie are aceasta?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Problema 1.
Masa NaOH = 23 + 16 + 1 = 40g
10 moli NaOH = 10 x 40g = 400 g
14% = 400g/x g
x = 400 / 0.14 = 2857 g
p=m/V => 1,159 = 2857/V = 2466 cm3 (aproximare prin adaos)
Problema 2.
p = m/V => 0,898 = m/500 => m = 0,898 x 500 = 449g
NH3 20% => 449 x 20% = 89,8 g
10% = 89,8g/x g
x = 89,8 / 0.1 = 898 g solutie
p = m/V => 0,960 = 898/V => V = 935 cm3 (aproximat prin lipsa)
Problema 3
1L = 1000 cm3
1,5 L = 1500 cm3
p = m/V => 1,358 = m/1500 => m = 1,358 x 1500 = 2037 g
25 % x 2037 g = 509 g KOH (aproximat prin lipsa)
Solutia KOH 50%
800 g x 50% = 400g KOH
Solutia initiala
KOH initial = 509 - 400 = 109g
Masa total solutie initiala = 2037 - 800 = 1237 g
Concentratia solutiei initiale = 109/1237 x 100 = 8,81%
Utilizator anonim:
Amazing! Multumesc mult de tot.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă