Matematică, întrebare adresată de rodeanmircea, 9 ani în urmă

sandu cumpara 5 kg de cartofi si 2 kg de ceapa.platind la casa 15 lei primeste rest 1 leu. stiind ca 1 kg de ceapa costa 2 lei , aflati cat costa 1 kg de cartofi. dau coroana

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ralu312
0
5*x+2*2=14              5*x+4=14         5*x=14-4       5*x=10          x=10:5 unde x=2      x este nr de bani ai cartofilor               *=inmultire
Alte întrebări interesante