Matematică, întrebare adresată de smecheru2021, 8 ani în urmă

sapte culegeri de probleme costa 105 de lei. cu valoarea culegerii se pot cumpara 5 caiete. cat costa 18 caiete? ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de carmentofan
1

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Cat costa o culegere?

105 lei : 7 = 15 lei

Cat costa un caiet?

15 lei : 5 = 3 lei

Cat costa 18 caiete?

18 x 3 lei = 54 lei

Alte întrebări interesante