Sau cumpărat struguri și piersici În total 70 de kg , plătindu - se 504 lei. Cantitatea de struguri este de 4 ori mai mare decât cel de piersici . Un kilogram de struguri costă de 2 ori mai mult decât 1 kg de piersici . Cât costă 1 kg de struguri ? Dar 1 Kg de piersici ?
macks:
S-au cumparat nu sau cumparat!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
46
70kg :5 = 14 kg piersici
14*4 = 56 kg struguri
stiind ca pretul strugurilor este de 2 ori mai mult decat al piersicilor aflam pretul piersicilor.
56*2+14=126
504:126=4 lei kg de piersici
4*2 =8 lei kg de struguri
14*4 = 56 kg struguri
stiind ca pretul strugurilor este de 2 ori mai mult decat al piersicilor aflam pretul piersicilor.
56*2+14=126
504:126=4 lei kg de piersici
4*2 =8 lei kg de struguri
Răspuns de
6
===============================
Anexe:
![](https://ro-static.z-dn.net/files/dd0/c24d7632fdc0e09f3b734a863f3ea2fd.jpg)
Alte întrebări interesante
Franceza,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă