sau procurat 4 kg de mere la pretul de 2,6 lei kilogramul si 3kg de pere la pretul de 3,1 lei kilogramul . Cit sa platit pentru toate fructele ? Cu cit sunt mai scumpe 3 kg de mere decit 2 kg de pere?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
4 × 2,6 = 10,4 lei ( costă 4 kg de mere )
3 × 3,1 = 9,3 lei ( costă 3 kg de pere )
10,4 + 9,3 = 19,7 lei ( costă toate fructele )
3 × 2,6 = 7,8 lei ( costă 3 kg de mere )
2 × 3,1 = 6,2 lei ( costă 2 kg de pere )
7,8 - 6,2 = 1,6 lei ( cu atat sunt mai scumpe )
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
3 kg×3,1 lei =9,3 lei perele
10,4+ 9,3= 19, 7 lei platiti pe toate fructele
3kg×2,6 lei=7,8 lei (3 kg de mere)
2kg×3,1 lei= 6,2 lei (2 kg de pere)
7,8-6,2=1,6 lei (sunt mai scumpe 3 kg de mere decat 2 kg de pere)