Scrie rezolvarea de pe schema asta.
6 kg. zahăr . . . ? lei
3 kg. zahăr . . . 21 lei
? kg. zahăr . . . 350 lei
Rezolvarea cu justificări.
Vă rog frumos!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
6 kg. zahăr . . . ? lei
3 kg. zahăr . . . 21 lei
? kg. zahăr . . . 350 lei
Rezolvare: (prin justificări)
1) 21:3=7 (lei costă un kg. de zahăr)
2) 7×6=42 (lei costă 6 kg. de zahăr)
3) 350:7=50 (kg. de zahăr costă 350 lei)
Răspuns: 350 lei costă 50 kg. de zahăr; 6 kg. de zahăr costă 42 lei.
Utilizator anonim:
Mulțumesc frumos!
Răspuns de
1
Răspuns:
6 kg zahar = 42 lei
50 kg zahar = 350 lei
Explicație pas cu pas:
3kg=21lei | : 3
=> 1kg=7lei
6kg=6×7=42lei (înmulțim cu 7 fiindca atât costă un kg)
x kg = 350:7= 50 kg (împarțim la 7 fiindca atât costa un kg)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă