Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 8 ani în urmă

Scrie rezolvarea de pe schema asta.
6 kg. zahăr . . . ? lei
3 kg. zahăr . . . 21 lei
? kg. zahăr . . . 350 lei


Rezolvarea cu justificări.
Vă rog frumos!​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de yilmazaleksa
3

6 kg. zahăr . . . ? lei

3 kg. zahăr . . . 21 lei

? kg. zahăr . . . 350 lei

Rezolvare: (prin justificări)

1) 21:3=7 (lei costă un kg. de zahăr)

2) 7×6=42 (lei costă 6 kg. de zahăr)

3) 350:7=50 (kg. de zahăr costă 350 lei)

Răspuns: 350 lei costă 50 kg. de zahăr; 6 kg. de zahăr costă 42 lei.


Utilizator anonim: Mulțumesc frumos!
yilmazaleksa: cuplăcere și succes!
Răspuns de ILMstar
1

Răspuns:

6 kg zahar = 42 lei

50 kg zahar = 350 lei

Explicație pas cu pas:

3kg=21lei | : 3

=> 1kg=7lei

6kg=6×7=42lei (înmulțim cu 7 fiindca atât costă un kg)

x kg = 350:7= 50 kg (împarțim la 7 fiindca atât costa un kg)


Utilizator anonim: scuze dar eu nu înțeleg al tău răspuns dar pun 4 stele.❤️❤️
Utilizator anonim: dar tu în ce clasă ești?
ILMstar: a 8 a
Utilizator anonim: ogooo
Utilizator anonim: eu sunt clasa a 3
Utilizator anonim: a 3 b
ILMstar: Dragut! Atunci am explicat putin cam complicat... Scuze asa sunt obisnuit :)
Utilizator anonim: ничего страшново.
Utilizator anonim: eu știu și rusa
ILMstar: Bravo! :)
Alte întrebări interesante