Scrieti o problema cu impartire si immultire pana la 4 de clasa 2
exemplu: -flori 3
-pret 21
Cati le costa 4 flori ?
Rezolvare
Cati lei costa o floare ?
21:3= 7 lei
Cati lei costa patru flori ?
7x4=28
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
2kg de cartofi-preț 10
Cați lei vor costa 6 kg ?
Rezolvare:
Cați lei costă un kg de cartofi?
10:2=5 lei
Cați lei costă 6 kg de cartofi?
5x6=30 lei
Cați lei vor costa 6 kg ?
Rezolvare:
Cați lei costă un kg de cartofi?
10:2=5 lei
Cați lei costă 6 kg de cartofi?
5x6=30 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă