Se adauga 5 grame sare in 100 grame apa . Ce concentratie are solutia ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Se da:
m(sub)=5 g
m(H2O)=100g
m(solutiei)-?
w-?
w-partea de masa;
Rezolvare:
m(sol)=m(sub)+m(H2O);
M(sol)=5g+100g=105g;
w=m(sub)/m(sol)*100%;
w=5g*100%/105g;
w=4,76% este concentratia pe care o are solutia.
Bafta!
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Ed. muzicală,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă