Se amesteca 1200 g de acid sulfuric 4.9% cu 2 L acid sulfuric 0.2 M si cu 400 ml apa .Considerand densitatea solutiei de 1g/ml , care este concentratia procentuala , molara si normala a solutiei finale ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
C=md1/ms*100=>md1=C*ms/100=1200*4,9/100=58,8g H2SO4
Cm2=n2/Vs => n2=Cm2*Vs=0,2*2=0,4 moli H2SO4
md2=0,4*98=39,2g H2SO4
mdf = md1+md2=58,8+39,2=98g H2SO4
Vs final = 2+0,4+1,2=3,6 L
msf = 1200+39,2+400=1639,2g
C final = mdf/msf*100 = 98/1639,2*100 =
Cm final = mdf/M*Vs final = 98/98*3,6 =
Cn = mdf/Eg*Vs final = 98/49*3,6 =
EgH2SO4 = M/2 = 98/2=49
MH2SO4=98g/mol
Cm2=n2/Vs => n2=Cm2*Vs=0,2*2=0,4 moli H2SO4
md2=0,4*98=39,2g H2SO4
mdf = md1+md2=58,8+39,2=98g H2SO4
Vs final = 2+0,4+1,2=3,6 L
msf = 1200+39,2+400=1639,2g
C final = mdf/msf*100 = 98/1639,2*100 =
Cm final = mdf/M*Vs final = 98/98*3,6 =
Cn = mdf/Eg*Vs final = 98/49*3,6 =
EgH2SO4 = M/2 = 98/2=49
MH2SO4=98g/mol
danardelean36:
Concentratia molara si normala sunt calculate foarte bine . Nu stiu de unde , in grila de raspunsuri ,pe care o are problema , concentratia procentuala este 2,72. Dupa calculul nostru concentratia procentuala este de 5,97%
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă