Chimie, întrebare adresată de anamaria438, 9 ani în urmă

Se amestecă 2kg soluție de sare(saramura) de concentratie 10% cu 3kg soluție sare de concentratie 15% . Calculati concentratia soluției finale

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de moonlight01
1
ms1=2kg
C1=10%
ms2=3kg
C2=15%

C1=md1/ms1*100=>md1=C1*ms1/100=10*2/100=0,2 kg sare

C2=md2/ms2*100=>md2=C2*ms2/100=15*3/100=0,45kg sare

md final = 0,2+0,45=0,65kg sare

ms final =2+3=5 kg solutie

C final = md final/ms final*100 = 0,65/5*100 = 
Alte întrebări interesante