Chimie, întrebare adresată de ariana5337, 8 ani în urmă

Se amesteca 50g sare de bucatarie cu 250 g apa.Ce concentrație procentuală are soluția rezultata?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ioanamarincean
1

Răspuns:

md=50 g;

ms=(250+50) g=300 g;

c=(md*100)/ms=50*100/300=16,67%.

Alte întrebări interesante