Chimie, întrebare adresată de Anonima2X, 9 ani în urmă

Se ard 160 g. calciu. Determinati masa de produs formata si masa de solutie de concentratie 30% ce contine aceasta masa de produs. DAU COROANA ! VA ROG MULT DE TOT !! AJUTOR !!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de moonlight01
0
Ca + 1/2O2 => CaO

40g Ca....................56g CaO
160g Ca...................xg CaO

x=56*160/40=224 CaO (md)

C=md/ms*100=>ms=md*100/C=224*100/30= Calculeaza !





Anonima2X: multumesc
Alte întrebări interesante