Se dau 88 kg de CO2 calculati
a) nr de moli , nr kmoli
b)V in l si m cubi
c) nr molecule
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
M=masa molara
MCO2=12+2•16=12+32=44g/mol (kg/kmol)
1 kmol.........44 kg
x kmoli.......88 kg
îl calculezi pe x și iti da 2kmoli=2000 moli
1 mol.........22,4 L
2000moli......x L
x=44800 L=44,6 metri cubi
44kg.......6,022•10la puterea 23 molecule
88kg.........x molecule
x=12,044•10 la puterea 23
MCO2=12+2•16=12+32=44g/mol (kg/kmol)
1 kmol.........44 kg
x kmoli.......88 kg
îl calculezi pe x și iti da 2kmoli=2000 moli
1 mol.........22,4 L
2000moli......x L
x=44800 L=44,6 metri cubi
44kg.......6,022•10la puterea 23 molecule
88kg.........x molecule
x=12,044•10 la puterea 23
Alte întrebări interesante
Franceza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă