Se descompun prin electroliza 36g apă (h2o) , afla numărul de moli de hidrogen (h2) degajat. Doresc rezolvare completa !.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
MH2O=2x1+16=18g/mol
MH2=2x1=2g/mol
18g..................2g
2H2O → 2H2↑ + O2↑
36g..................xg
x=36x2/2x18=2g H2
calculam in moli
n=m/M=36/18=2moli
2moli.............2moli
2H2O → 2H2↑ + O2↑
2moli.............ymoli
y=2x2/2=2moli H2
Explicație:
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă