Se descompun , prin incalzire , 336 g MgCO3. Oxidul bazic obtinut reactioneaza cu H2SO4 , iar oxidul acid eset trecut printr-o solutie limpede de lapte de var. Ce cantitatide MgSO4 si CaCO3 se obtin?
Va rog , vreau sa stiu cum trebuie sa incep , si dupa ma descurc singura.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
102
84g/mol 40g/mol 44g/mol
------------ --------- --------
MgCO3 ⇒ MgO + CO2
------------- --------- ----------
336g xg yg
x=40×336÷84⇒x=160 g MgO
y=44×336÷84⇒y=176 g CO2
40 g/mol 120 g/mol
------------- --------------
MgO + H2SO4 ⇒ MgSO4 + H2O
-------------- ---------------
160 g t g
t=160×120÷40⇒t=480 g MgSO4
44g/mol 100g/mol
------------ -----------
Ca(OH)2 + CO2 ⇒ CaCO3 + H2O
------------ --------------
176 g z g
z=176×100÷44⇒z=400 g CaCO3
------------ --------- --------
MgCO3 ⇒ MgO + CO2
------------- --------- ----------
336g xg yg
x=40×336÷84⇒x=160 g MgO
y=44×336÷84⇒y=176 g CO2
40 g/mol 120 g/mol
------------- --------------
MgO + H2SO4 ⇒ MgSO4 + H2O
-------------- ---------------
160 g t g
t=160×120÷40⇒t=480 g MgSO4
44g/mol 100g/mol
------------ -----------
Ca(OH)2 + CO2 ⇒ CaCO3 + H2O
------------ --------------
176 g z g
z=176×100÷44⇒z=400 g CaCO3
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă