Se descompun termic 250 kg de CaCO3 .puritatea este de 80%.Calculati:
a)Masa substantei solida
b)Numarul de moli de gaz
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
1. calculez masa CaCO3 pura
100 kg contine 80 kg CaCO3
250 kg contine x kg CaCO3
x = m(CaCO3) = 250*80/100 = 200 kg
2. scriu ecuatia reactiei si fac proportia
CaCO3 = CaO + CO2
100 kg 56 kg 44 kg
200 kg y z
y = 200*56/100=112 kg = m(CaO)
z= 200*44/100=88kg = m(CO2)
3. calculez nr de mol
n=m/M
n(CO2)=88kg/44kg/kmol=2kmol=2000mol
100 kg contine 80 kg CaCO3
250 kg contine x kg CaCO3
x = m(CaCO3) = 250*80/100 = 200 kg
2. scriu ecuatia reactiei si fac proportia
CaCO3 = CaO + CO2
100 kg 56 kg 44 kg
200 kg y z
y = 200*56/100=112 kg = m(CaO)
z= 200*44/100=88kg = m(CO2)
3. calculez nr de mol
n=m/M
n(CO2)=88kg/44kg/kmol=2kmol=2000mol
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă