Se dizolva 15g de soda in 185g apa:
a) ce concentratie va avea solutia astfel obtinuta?
b)dar daca se mai adauga 100g apa peste solutia initiala?
Repede va rog!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
La punctul a) trbuie sa afli md mai intai . Deci ms=15g si mapa=185g. Md =mapa - ms ... Md = 185-15 ... Md=170 g ... De aici afli concentratia unde C=md/ms×100 .... C = 170/15×100 => C = 11,3%
YoCrazyBoy35:
b?
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă