Chimie, întrebare adresată de florescuaugustin, 9 ani în urmă

se dizolva 25g sare in 475 g apa.calculati?masa de solutie, concentratia acestei saramuri,daca

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de vyktor
2
masa solutiei=25g+475g=500g
concentratia=masa dizolvatuluix100/masa solutiei
=2500/500=5%

florescuaugustin: thank you
Alte întrebări interesante