Se dizolva 4g NH4CL in 10 ml apa. t1=18 grade C / t2= 15 grade C. Care este caldura de dizolvare
Se dizolva 3g KOH in 10 ml apa. t1=18 grade C / t2= 22 grade C. Sa se calculeze Q?
Rog si mici explicati, sa le intleg si eu.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
1. ms = 4+10 = 14 g c = 1cal/g Δt = 15 - 18 = -3°
Q = m·c·Δt = - 42 cal
n NH4Cl = 4/53,5 = 0,0747moli
0,0747 moli.......... - 42 cal
1 mol......................Qdiz = - 562,248 calorii /mol
2. ms = 13g Δt = 3°
Q = 13·3 = 39 cal.
nKOH = 3/56 = 0,0535 moli ...........................39 cal
1 mol.....................................Qdiz = +728,97cal/ mol
Q = m·c·Δt = - 42 cal
n NH4Cl = 4/53,5 = 0,0747moli
0,0747 moli.......... - 42 cal
1 mol......................Qdiz = - 562,248 calorii /mol
2. ms = 13g Δt = 3°
Q = 13·3 = 39 cal.
nKOH = 3/56 = 0,0535 moli ...........................39 cal
1 mol.....................................Qdiz = +728,97cal/ mol
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă