Se intruduce sodiu in 253g solutie acidclorhidric de concentratie 28,9%.
Cati moli de hidrogen rezulta din reactie?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
md=253*0.289=73.117g HCl
MHCl=36.5g/mol
n=md/M=73.117/36.5=2moli HCl
2mol...2mol.......2mol....1mol
2Na + 2HCl --> 2NaCl + H2
2mol...2mol......2mol.....1mol
MHCl=36.5g/mol
n=md/M=73.117/36.5=2moli HCl
2mol...2mol.......2mol....1mol
2Na + 2HCl --> 2NaCl + H2
2mol...2mol......2mol.....1mol
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă