Chimie, întrebare adresată de alexandramaryn, 10 ani în urmă

Se supun  calcinarii  7  moli   de  amestec  format  din carbonat  de  calciu si carbonat de magneziu  , obtinandu-se  360 g  amestec   de oxizi metalici.Care  este compozitia  procentuala  masica  a amestecului  de carbonati ?? Urgent , multumesc.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de bunicaluiandrei
5

CaCO3 ⇒CaO + CO2  daca consideram n1 moli CaCO3 (din care vor rezulta tot n1 moli CaO)

MgCO3⇒MgO +CO2  si n2 moli MgCO3 ( ⇒n2 moli MgO  ) ⇒⇒  n1+n2 =7  (1) 56n1 + 40n2 =360  (2)  (56 si 40 sunt masele molare ale celor 2 oxizi) din (2) ⇒7n1+5n2 = 45  din (2) - 5·(1) ⇒2n1=10 ⇒n1=5 moli CaCO3 ⇒ n2= 2 moli MgCO3 ..... in amestecul de carbonati : mCaCO3 =5·100 = 500g , iar, mMgCO3=2·84=168g ⇒ m amestec = 500 +168  =  668g  ⇒       % CaCO3 = 500/668·100=74,85% ; % MgCO3 =25,15%

Alte întrebări interesante