Se supun clorurarii catalice 200 mL de benzen cu p =0,88g/mL
a) Calculeaza masa de clorobenzen obtinuta daca randamentul reactiei este 70%
b) Calculeaza volumul de clor (masurat in conditii normale ),necesar clorurarii benzenului.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
119
Banuiesc ca reactia o stii.
a) m=ro*V=0,88 g/ml * 200 ml = 176 g benzen
n=m/M=2,2564 moli benzen
randament=(m practica / m teoretica) * 100 => m practica= (70 * 2,2564) / 100 = 1,57948 C6H5Cl => m= n * M=177,7 g C6H5Cl
b) 2,2564 moli Cl2
V=n & 22,4= 50,54336 L Cl2
a) m=ro*V=0,88 g/ml * 200 ml = 176 g benzen
n=m/M=2,2564 moli benzen
randament=(m practica / m teoretica) * 100 => m practica= (70 * 2,2564) / 100 = 1,57948 C6H5Cl => m= n * M=177,7 g C6H5Cl
b) 2,2564 moli Cl2
V=n & 22,4= 50,54336 L Cl2
ioanaandrada15:
nu stiu reactia.. SCRIU : m=ro ori V=... ?
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă