Se supun unui proces de dehidrogenare-cracare 100 moli n-butan. Gazele rezultate contin in volume 10% butan netransformat si au raportul molar dintre alchene si alcani egal cu 2. Stim ca volumul de metan este de doua ori mai mare decat al etanului. Care este volumul de H2 rezultat in c.n?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
n1 moli C4H10 ⇒ C4H8 (n1 moli )+ H2 (n1 moli)
n2 moli C4H10 ⇒ CH4 (n2 moli)+ C3H6 (n2 moli)
n3 moli C4H10 ⇒ C2H6 (n3 moli)+ C2H4 (n3 moli)
n4 moli C4H10 netransformat
n1 + n2 + n3 + n4 = 100 moli n1 + n2 + n3 = 100- n4
n4 = 10/100 ·(2n1 + 2n2 + 2n3 + n4) = 0,1[2(100-n4) + n4]
10n4 = 200- n4 n4 = 200/11
(n1+ n2 + n3 )/(n2 + n3 + n4) = 2 100-n4 = 2(n2 + n3 + n4)
2(n2 + n3) = 100 - 3n4 = 100 - 600/11= 500/11
n2 + n3 = 250/11
n2 = 2n3 3n3 = 250/11 n3 = 250/33 moli n2 = 500/33 moli
n1 = 100 - 500/33 - 250/33 - 600/33 = 100 - 1350/33 n1 = 1950/33 moli
V H2 = n1·22,4 = 1323,63 l
n2 moli C4H10 ⇒ CH4 (n2 moli)+ C3H6 (n2 moli)
n3 moli C4H10 ⇒ C2H6 (n3 moli)+ C2H4 (n3 moli)
n4 moli C4H10 netransformat
n1 + n2 + n3 + n4 = 100 moli n1 + n2 + n3 = 100- n4
n4 = 10/100 ·(2n1 + 2n2 + 2n3 + n4) = 0,1[2(100-n4) + n4]
10n4 = 200- n4 n4 = 200/11
(n1+ n2 + n3 )/(n2 + n3 + n4) = 2 100-n4 = 2(n2 + n3 + n4)
2(n2 + n3) = 100 - 3n4 = 100 - 600/11= 500/11
n2 + n3 = 250/11
n2 = 2n3 3n3 = 250/11 n3 = 250/33 moli n2 = 500/33 moli
n1 = 100 - 500/33 - 250/33 - 600/33 = 100 - 1350/33 n1 = 1950/33 moli
V H2 = n1·22,4 = 1323,63 l
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Arte,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă