Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

Sorina are la ea 15 lei. Cate kg de portocale poate cumpara daca un kg de portocale costa 4,5 lei?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de BlackOn3
31
1 kg portocale..................4,5 lei
x kg portocale..................15 lei

1/x=4,5/15=>x=15:4,5 =3,3 kg

(Prin regula de 3 simpla)

BlackOn3: Multumesc
Alte întrebări interesante