Sorina are la ea 15 lei. Cate kg de portocale poate cumpara daca un kg de portocale costa 4,5 lei?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
31
1 kg portocale..................4,5 lei
x kg portocale..................15 lei
1/x=4,5/15=>x=15:4,5 =3,3 kg
(Prin regula de 3 simpla)
x kg portocale..................15 lei
1/x=4,5/15=>x=15:4,5 =3,3 kg
(Prin regula de 3 simpla)
BlackOn3:
Multumesc
Alte întrebări interesante
Religie,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă