Stabiliti cantitatea de substanta de metanal continuta in 1,5l de solutie apoasa(densitatea 1,06 g/ml) cu partea de masa de 20 %.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
ro = ms/V
1,5 l = 1500 ml
ms = 1500*1,06 = 1590 g soluție metanal
c = md*100/ms
md = 1590*20/100 = 318 g metanal (CH2O)
1,5 l = 1500 ml
ms = 1500*1,06 = 1590 g soluție metanal
c = md*100/ms
md = 1590*20/100 = 318 g metanal (CH2O)
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă