Stabiliți masa unei molecule de oxid de aluminiu cât mai repede dau coroana!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
MAl2O3 = 102g/mol
102g Al2O3 (1 mol)..........6,022×10^23 molecule
xg Al2O3................................1 molecula
x = 1,6937×10^-22 g Al2O3
102g Al2O3 (1 mol)..........6,022×10^23 molecule
xg Al2O3................................1 molecula
x = 1,6937×10^-22 g Al2O3
moonlight01:
Prea simplu
Alte întrebări interesante
Informatică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă