Chimie, întrebare adresată de Bianca1290, 9 ani în urmă

Stie cineva? Multumesc !

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de RD95
2
2) 2 CH4 => C2H2 + 3 H2
C2H2 + HCl = C2H3Cl
n C2H3Cl => (-CH2-CH-)n
                                 Cl

3) C6H6 + 3 Cl2 = C6H6Cl6
ro= ms/V * 100
m C6H6 = 7800*0,88 = 6864 g benzen
M C6H6 = 6*12+6*1 = 78
M C6H6Cl6 = 6*12+6*1+6*35,5 = 291
78 g benzen.....291 g HCCH
6864 g benzen...............x
x = 25608 g = 25,608 kg hexaclorociclohexan
Alte întrebări interesante