stiind ca 18 kg de mere costa 54 de lei cat costa 5 kg de mere de accelasi fel repeeeeedddeee!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
45
Metoda 1 (nivel I-IV)
1) Cat costa un kilogram de mere?
54 : 18 = 3 (lei/kg)
2) Cat costa 5 ilograme de mere de acealasi fel?
5 × 3 = 15 (lei)
Raspuns: 15 lei
Metoda 2
Daca ai invatat proportionalitatea (nivel gimnaziu)
18kg mere ....................... 54 lei
5kg mere ........................ x lei
--------------------------------------- d.p.
x=(5·54)/18=5·3=15 (lei)
Amintim ca:
Marimile sunt direct proportionale deoarece daca creste o marime, crestea si cealalta. Daca creste cantitatea de mere cumparate, creste si pretul. La fel si in cazul in care scade. Daca cantitatea de mere scade, scade si pretul.
Formule folosite in probleme:
{x, y} d.p. {a, b} ⇒ x/a=y/b
{x, y} i.p. {a, b} ⇒ x·a=y·b
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă