Știind că 18 kg de mere costa 54 de lei, cat costă 5 kg de mere, de același fel?
Prin metoda reduceri la unitate vă rogggggggggggg
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
18 kg 54 lei
5 kg x lei
faci proportie
18\5=54\x; x=54*5 si tot supa lu 18 si calculeaza
5 kg x lei
faci proportie
18\5=54\x; x=54*5 si tot supa lu 18 si calculeaza
toamnă2017:
nu ne-a învățat proporție
Răspuns de
12
18kg...................54lei
5kg......................x lei
x= 5×54 supra 18
x= 270 supra 18
x=15 lei
aceasta este regula de 3 simpla.
5kg......................x lei
x= 5×54 supra 18
x= 270 supra 18
x=15 lei
aceasta este regula de 3 simpla.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Ed. muzicală,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă