Matematică, întrebare adresată de vchelaru90, 8 ani în urmă

Stiind ca 37kg de caise costa 111 lei, calculati cste chilograme de caise se pot cumpara cu 87 de lei.​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de cocirmariadenis
5

Răspuns:  29 kg de caise

Explicație pas cu pas:

Plan

1)  Câți lei costă un kg de caise?

   111 : 37 = 3 lei costă un kg de caise

2)  Câte kg de caise se pot cumpăra cu 87 de lei?

     87 : 3 = 29 kg de caise se pot cumpăra cu 87 de lei

Alte întrebări interesante